צ'ורטקוב

 לזכר יהודי צ'ורטקוב שנספו בשואה


      

 

בחזרה לדף הבית

בית הקברות היהודי העתיק בצ'ורטקוב מהמאה ה - 17

למאמץ רב אתה נזקק כדי לדמיין שבכל השטח שמאחורי בית החולים ברחוב שפיטלנה בצ'רטקוב, היה בעבר בית קברות יהודי מהמפוארים בגליציה. יופיין של המצבות על עיטוריהן וסגנונם, מעידים על משפחת אמני סיתות וגילוף שידעו היטב את מלאכתם, ועל אוכלוסייה אמידה ומבוססת שהייתה מסוגלת לשלם עבור העבודה והעריכה אמנות.
רבות ניתן ללמוד על החיים מתוך הכתוב והמצויר על מצבות בבתי הקברות.
מעט מהמצבות שנותרו אחרי המלחמה, מופיעות כאן והן פרי איסופו של אפריים זוננשיין שהקדיש מאמר לנושא בספר צ'ורטקוב.  בית הקברות נהרס לחלוטין במלחמת העולם השנייה ע"י הגרמנים שהשתמשו במצבות לריצוף בבית הסוהר וברחובות העיר.
ברבות השנים חסידי האדמו"ר הקימו מחדש את מצבתו של האדמו"ר הראשון הרבי דוד משה פרידמן, שגם אותה מזיזים, משפצים ומחדשים מעת לעת כשאת השטח חומדים אנשי נדל"ן. 

 
 

 
     

 
     
     

 
     
     

 
     
     

 
     

 

 

 
         
         

 

 
         
         

א. ליטווין, סופר וטייל הגיע לצ'ורטקוב בשנת 1914 ובסיפר את רשמיו מבית הקברות בספר "נשמות יהודיות" כרך מספר 5. תרגמה מאידיש בתיה גבאי לבית רוטנשטרייך גרוסר בוק.

"לסיים עם טשורטקוב העתיקה צריכים להזכיר את בית העולם שלה שהינו מרשים עם מצבותיו  העתיקות. החשיבות של המצבות אינו מתבטא בעתיקותן, 
  העתיקות ביותר שנשתמרו אינן יותר מבנות מאות אחדות של שנים. המצבות העתיקות של בית הקברות הטשורטקובאי מצטיינות ומעוררות עניין והינן מעשה ידי פסלים .
כאלו מצבות מגולפות לא מוצאים בכל העולם. מהן ניתן לראות שלפני כמאה וחמישים שנה חיה כאן משפחה שבנתה מצבות, אומנים גדולים שאילו הם חיו כיום היה יוצא מהם לא אנטוקולסקי אחד. בתקופה ההיא  לאומן היהודי היו רק שני תחומים:  "המזרח" בעמוד של בית הכנסת והמצבה של  "בית הקברות". האומנים הטשורטקובאים  הכניסו את כל נשמתם באבני בית הקברות. לכן מהאבנים נעשו נשמות. בית העולם הטשורטקובאי אינו עושה עליכם רושם של שדה מת, אני ביקרתיו בדצמבר באמצע החורף, הכול היה מסביב קפוא  וכאן הורגש האביב, הפרחים,הלבלוב,הציפורים, האיילים. הגוף – הכול חי , החורבה, האבנים קורצים אילך.
מסתודדים איתכם, היופי והשמחה חובקים אותך. הנשמות מהעפר קמו לתחייה בנשמתך, או יותר נכון הנשמה שלך קמה לתחייה בתנועה עם נשמות עדינות וגבוהות. מיוצרי המצבות הלא מוכרים, אפילו לשמותיהם אינך יכול להגיע, רק עם שיחות עם אנשים קשישים בעיירות אחרות מסביב, אתה יכול רק לנחש  שבערך לפני כ-200 שנה היתה בטשורטקוב משפחת אומני גילוף אבנים.
במשפחה זאת  עברה האומנות מדור לדור. באמצעותם הושרש סגנון האומנות בערים ועיירות אחרות, היות ונתקלתי במצבות דומות בטרנופול, בברוד, בבוצ'אץ' , בזלוטשב".  

     
     

בחזרה לדף הבית

    Contact us: Miri Gershoni Shifris, 001 972 3- 5354344  or:    mirige1@bezeqint.net

מירי גרשוני שיפריס מנהלת אתר צ'ורטקוב