צ'ורטקוב  
לזכר יהודי צ'ורטקוב שנספו בשואה
 
 
בחזרה לדף הבית

ביקור בבית הכנסת "עזרת ישראל" במאה שערים

       
רחוב עין יעקב 19 מאה שערים ירושלים
 
  כניסה לבית הכנסת   שלט צנוע המעיד על קיומו של בית הכנסת   מבט לעבר הארון   ארון ובו ספרי תורה

בכ' בשבט תש"ע (4.2.2010) הוזמנו ע"י גבאי בית הכנסת מר ישעיהו אינגבר, להתארח בבית הכנסת "עזרת ישראל". בית הכנסת הוקם לפני 104 שנה בשנת 1906 כשהאדמו"ר משה דוד פרידמן מצ'ורטקוב שלח כספים לארץ ישראל כדי לתרום להקמתו למען חסידיו שהגיעו לארץ ישראל בברכתו.
במפגש שהתקיים סביב שולחנות ערוכים מכל טוב ישבו יחדיו  אנשי מאה שערים ביניהם משפחת אינגבר שמחזיקה ומטפחת את בית הכנסת וצאצאי יהודי צ'ורטקוב חילונים ודתיים מכל קצות הארץ, שהגיעו, למרות מזג האוויר המקפיא, כדי ללמוד ולחוש את מסורת בית אבא, שהייתה בבית הורינו וסבינו בצ'ורטקוב, 

בתוכנית דיבר וסיפר מר ישעיהו אינגבר על המקום על שושלת האדמו"ר מרוזין ועל נסיבות הקמתו של בית הכנסת ופעילותו בימים אלו.
אחריו דיבר מר ראובן גפני חוקר בתי כנסת שסיפר על גלגוליו של בית הכנסת, כמשקף שינויים בחברה והדגים זאת ע"י סיפור אירוע שהתרחש במלחמת השחרור שמבטא את הקשר שהיה קיים בין אנשי המקום והקמתה של המדינה. עדות לאירוע חקוק בסלע הנמצא על קיר חיצוני במרפסת בית הכנסת.
מר ישראל בוימל סיפר על לחניו ומנגינותיו של החזן מוניש לאה'ס, שהפליא בשירתו בבית הכנסת בצ'ורטקוב. אנשי העיר היו נוהרים לשמוע את קולו ונעימותיו. ישראל בוימל, חוקר את המוזיקה של העיירות הקטנות באזור גליציה, מנסה לשמר ואף להחיות את אותם לחנים נפלאים. לאחרונה, הפיק דיסק עם שיריו של החזן מוניש ועוד ידו נטויה. בהפתעה ובשמחה הצטרפו לאחרונה לשורותינו גם נכדיו של החזן ונקווה שימשיכו ללוות אותנו בפעילויותינו.

נכח גם גבאי בית הכנסת הצ'ורטקובאי מצפת שסיפר על נס שהתרחש במלחמת לבנון השנייה בה נפגע קשה בית הכנסת לאחר שהמתפללים עזבו את המקום ואיש לא נפגע.  גבאי בית הכנסת הזמין את הציבור  לבקר בבית הכנסת שבצפת.
גדעון גזית, שמעון שיפריס, דוז'ו ורטנפלד, מאיר כץ ונרי חנס העלו זיכרונות  ורגשו את הציבור.
אנו מודים מעומק לבנו לחוויה המרגשת שהעניקו לנו ידידינו החדשים, השומרים על הגחלת היהודית ועל בית הכנסת שהקים האדמו"ר מצ'ורטקוב בשכונת מאה שערים בירושלים.

                 
       
כתר תורה   רימון   מטבעות   הגבאי מר ישעיהו אינגבר   ישראל בוימל אליהו אחילאה
       
שטרנברג   אשר ליטבק   חדר לימוד       לזכר חיים אהרון בנו של ישראל פרידמן
       
לוח זיכרון לדוד משה שפיגל   מרפסת בית הכנסת   הנצחת מתפללי בית הכנסת שנפלו במלחמת השחרור   מודעה על זמן כניסת השבת בצ'ורטקוב ניתן כשי לבית הכנסת.
       
ישעיהו אינגבר גבאי בית הכנסת   ציבור המבקרים בבית הכנסת   מר ורטנפלד ומר אינגבר   ציבור המבקרים   לוח זיכרון לרבי חיים אהרון בן האדמור ישראל פרידמן.