צ'ורטקוב

 לזכר יהודי צ'ורטקוב שנספו בשואה


      

 

בחזרה לדף הבית

לזכרו של מן לוי. לוחם וקיבוצניק  ממקימי חטיבת גולני  1927-2012

מתוך עיתון הארץ

"האלוף אורי אור, שפיקד במלחמת יום הכיפורים על חטיבת 679 של חיל השריון, נשאל לא אחת איך הצליחה החטיבה לתפקד ביציאה כל כך חפוזה, ללא התראה, בקרב בלימה קשה כל כך מורכבת תחת אש. "תשובתי הקצרה היא - היה לנו את לוי", נהג לומר.
בחודש שעבר הלך לעולמו לוי מן בגיל 85, בקיבוץ בית השיטה. הוא החל את שירותו הצבאי עשרות שנים לפני שפגש את אור. כשמלאו לו 14 התגייס ל"הגנה" ורק בגיל 70 השתחרר סופית, בתום קריירה ארוכה בצה"ל ובמשרד הביטחון. "אבי פרויקט המרכבה" אלוף ישראל טל (טליק) אמר עליו אז: "מאז ומתמיד הערכתי אותך כאחד מבכירי המפקדים שלנו בשריון. כך אמרו לי גם מפקדי השריון לפני וכך מקובל על כולם בשריון: "לוי מן- שם דבר".
 

לוי נולד בצ'ורטקוב שבפולין ב- 1927, בן זקונים להוריו. ב- 1936 עלתה משפחתו לארץ והקימה משק חקלאי בכפר ברוך: לול, רפת, מטעים ופלחה. כעבור שנה נפטר האב בתאונת עבודה ועול ניהול המשק נפל על ארבעת הבנים.
ארבע שנים לאחר מכן התגייס ל"הגנה". "חשתי אז את כובד המשימה שנטלתי על עצמי. עסקנו בגירוש העדרים של הערבים מהשדות, בסיורי לילה, במארבים ובקטטות המוניות", סיפר. בהמשך פיקד על קורס צלפים של ההגנה.
במלחמת העצמאות היה ממייסדי חטיבת גולני, שבשורותיה לחם כמפקד מחלקה בגליל ובנגב. במבצע סיני היה מפקד הפלוגה שכבשה את שארם-א-שייח. על פעולה זו, שבה נפצע, קיבל צל"ש מאלוף פיקוד דרום, חיים לסקוב, על מנהיגות למופת ועוז רוח בקרב. במלחמת ששת הימים פיקד על גדוד בצפון רמת הגולן. לאחר המלחמה קיבל הגדוד צל"ש על מבצעיו.
במלחמת יום הכיפורים היה סמח"ט בחטיבה 679, תחת פיקודו של אור, שבלמה את ההתקפה הסורית והדפה את הסורים אל מעבר לגבול. "ללוי לא היה תחליף", סיפר אור. "מרגע שהחיילים  זיהו את קולו ברשתות הקשר, הם ידעו שהם יכולים לסמוך עליו, והוא ידע שכל מה שיגיד יבוצע"

ב- 1982 גויס על ידי אריק שרון לתפקיד ראש אגף הנוער והנח"ל במשרד הביטחון. כעבור שנתיים זכה בפיקוד הנח"ל בפרס ישראל על תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה.
במקביל, היה איש משפחה וחבר קיבוץ פעיל. הוא ורעייתו גינה קבעו את ביתם בקיבוץ בית השיטה, שבו נולדו ארבעת ילדיהם. תחילה עבד בגידולי השדה ובהמשך התמנה לריכוז העבודה במשק, ריכז את ענף הלול והיה מזכיר הקיבוץ.
בכהנו כמזכיר קיבוץ חולל מהפכה: במסגרת המדיניות הכלכלית שהוביל, העותק מרכז הכובד של פעילות הקיבוץ מחקלאות לתעשייה. תקופה זו עמדה בסימן חיסולם של ענפי החקלאות הזעירים והלא רווחיים לצד השקעות בתשתית המפעלים ומשק המים. בוויכוח בין "המשקיסטים" לתומכי התעשייה העיד לימים: "עמדתי החד-משמעית הייתה בעד ענפי הייצור".

לוי השאיר אחריו את אשתו, גינה מן, ארבעה בנים ובנות ושבעה נכדים".

 
     

בחזרה לדף הבית

   Contact us: Miri Gershoni Shifris, 001 972 3- 5354344  or:    mirige1@bezeqint.net

מירי גרשוני שיפריס מנהלת אתר צ'ורטקוב