צ'ורטקוב

 לזכר יהודי צ'ורטקוב שנספו בשואה


      

 

בחזרה לדף הבית

ארמון הרבי משה דוד פרידמן מצ'ורטקוב

דרך רחבה הובילה לרובע העיר המיוחד שנקרא: "סטרה צ'ורטקוב" היא צ'ורטקוב העתיקה. כשנכנסת לרובע זה נתגלתה מיד לפניך  ה"חצר של הרבי" והגן הגדול ורחב הידיים שדמה יותר ליער מאשר לגן. בצידו של הארמון היה בית הכנסת של האדמו"ר שנבנה בשנת 19. הארמון נבנה ע"י הגרפה (נסיכה) אוסטרו הונגרית הירונימה בורקובסקא כשבשנת 1865 מכרה את ארמונה ואחוזתה בסטרי צ'ורטקוב לרבי משה דוד פרידמן, הידוע בשם "הרבי מטשורטקוב". מאז המקום הפך אבן שואבת ועליה לרגל לחסידי הרבי.

"במרכזה של "החצר" נמצאה מזרקה ובה עיטורי אמנות ומימיה נוצצות בקרני השמש. הגן היה יפה להפלא ורוח משיבת נפש הייתה נושבת בו תמיד. יפים היו העצים וואילנות העומדים בלבלובם ותענוג רב היה להתהלך בו וליהנות מיופיו הנדיר.
במרכזו של הגן התנשא צוק שממנו הקרו מים, שזרמו דרך היער בתעלה עד שהגיעו לאגם מלאכותי אליו היו נקווים. על יד האגם נבנה בנין עגול וחמוד לבילויים ומרגוע. כולם, ובעיקר בני נוער, היו נמשכים לגן הרבי, מאחר והמקום היה מרהיב וניתן היה לחלום בהקיץ ולנוח בצילם של עצי הגן הרמים והנאים. בחלק הקדמי של הגן השתרעו כרי דשא ופרחים מטופחים ובמקום אחד, מובלט, ניתן להבחין תמיד במונוגרמה מפרחים של שם הרבי "דוד משה" פרידמן. בגן החורף היו הרבה צמחים טרופיים שהיו יקרי מציאות בגני גליציה ופולין. לאורכו ולרוחבו של הגן הגדול נמשכו משעולים ונתיבים לנוחותם של המטיילים. לא חסרו שם גם עצי פרי מכל המינים.... רק כמאה מטרים היה המרחק מהעיר ל"חצר" הרבי ומשעברת אותם, יצאת מעולם אחד ונכנסת לעולם שני מקסים וטוב יותר.
מבנה הארמון היה משופע בחדרים.   בחדרים הללו נהגו לשכן חסידים שבאו ממרחקים אל הרבי, וכן כאלה שניזונו מבית התמחוי של הרבי וכאלו שקבלו תמיכה חודשית. גם השותק המפורסם זכה לחדר משלו. החצר העסיקה הרבה אנשים בכלכלת בית הרבי. היו שם טבחים ומבשלות משרתים רבים שנטלו חלק בקיומה של חצר הרבי.
 

במלחמת העולם הראשונה נהרס הארמון. האדמו"ר ישראל פרידמן בנו של משה דוד עזב את העיר לווינה בה קבע את משכנו אך בחגים היה מגיע לצ'ורטקוב ברכבת ובכרכרה כשסביבו אלפי חסידיו. בימי החג היה הרבי מארח את קהל אלפי החסידים בחצרו ומי שזכה לאכול משייריו או למגעו חש התרוממות רוח יוצאת דופן.

 
זיכרונות חסידי האדמו"ר מביקורם אצל הרבי יעלה בקרוב לאתר.

בחזרה לדף הבית

    Contact us: Miri Gershoni Shifris, 001 972 3- 5354344  or:    mirige1@bezeqint.net

מירי גרשוני שיפריס מנהלת אתר צ'ורטקוב