צ'ורטקוב  
לזכר יהודי צ'ורטקוב שנספו בשואה
 
 
בחזרה לדף הבית

 מוניש/מאניס חזן (לאה'ס)
ניגוני טשורטקוב  דיסק "בגלל אבות" 

יצא לאור דיסק DVD מיצירותיו של החזן נוניש/מאניש שהיה ידוע בקולו ובמנגינותיו בחצר האדמו"ר מצ'ורטקוב.  את הדיסק ניתן לרכוש בחנויות הדיסקים במגזר החרדי.
מתוך המידע על גב עטיפת הדיסק:

"בשבח והודיה ובשיר והלל להשי"ת, מוגש בזה לשוחרי הנגינה החסידית המקורית, תקליט איכותי מיצירותיו של המלחין הנודע בחצר הקודש טשורטקוב, הרה"ח ר' מאניש חזן (לאה'ס) הי"ד. בתקליט עשרה ניגונים ממבחר יצירותיו ומנגינותיו המפורסמות והמיוחדות שבהם. יצירות אלו הושרו בגעגועין ובסילודין על שולחנות הטהורים של אדמור"י בית טשורטקוב לדורותיהם.אלפי החסידים שבאו מכל הארצות להסתופף בצל הקודש הפיצו אותם בכל רחבי מזרח אירופה. זמירות אלה המזכירים ומבטאים את ההוד והזוהר מן העבר שאפפו את חצה"ק היו מושרים בין החסידים בכל עת, ובפרט בשבתות וחגים, ועד היום מושרים בחוגים נרחבים בהרעידם בנפשם נימים חבויים, רגשי קודש וכיסופין טמירים.
הרה"ח ר' חיים מאניש לאה'ס, נולד בשנת תרכ"ז (1867) בעיירה טולשין שבאוקראינה, לאביו החסיד ר' משה לאה'ס, שהיה בעל תפילה. ומיטיב נגן. מחסידיו של הרה"ק רבי דוד מטאלנא זי"ע. בצעירותו הבחין החזן בטאלנא ר' הרשל יוסקה'ס ע"ה בכוח הנגינה שבו, וסיפחו אל מקהלתו. לימים החל ליצור ולהלחין מנגינות משלו. לאחר נישואיו היה לחזן בחצה"ק של הרה"ק משפיקוב זי"ע 0מגע טשרנוביל). לאחר חמש עשרה שנים, עבר לבארדיטשוב שם נתקבל כחזן, ולאחר תקופה קצרה נקרא לשמש בקודש כחזן אצל האדמו"ר הזקן רבי דוד משה מטשורטקוב זי"ע, בנו של ס"ק מרוז'ין זי"ע. עשרות שנים שימש בקודש כמלחין וחזן בחצה"ק, במהלכן הלחין מאות שירים ויצירות והעלם על הכתב בתווים. בשואה האיומה, נעקד ר' מאניש על קידוש השם, ועמו אבדו כתביו הרבים, למעט בודדים ששרדו עד ימינו. על הטוב יזכר החסיד המנוח ר' אברהם חיים שפיגל ע"ה, אשר היה מסור בכל לו"נ לקדשי בית טשורטקוב, ורבה זכותו בשימור ניגוניו של ר' מאניש והנחלתם מדורות עבר לדורנו אנו. בתקליט זה הושקעו כוחות רבים לשימור הניחוח העתיק והאותנטי לעולם שהיה ואיננו, תוך הקפדה על איכות מקסימאלית, ועיבודים מוסיקאליים מושלמים כמיטב המסורת של "לחיים הפקות" ואולפני גל-קול -בני ברק".
הפקה: הרב יוסף משה כהנא.
עיבודים חיים הרטמן.
סולנים: ר' משה שטעקל מקהלת לחיים.  ו-ר' שלמה טויסיג, מקהלת פרחי לחיים מנצח הערשי ווינברגר ..
רשימת השירים: 1. אחת נשבעתי,  2. כבקרת,  3. ועל ידי זה  4. קה ריבון,  5. בגלל אבות, 
 6. מנוחה ושמחה,  7. האדרת והאמונה,  8. וראה בנים   9. שהשלום שלו,   10. פריילעכ'ס

 

             

חזרה לדף הבית