צ'ורטקוב  
לזכר יהודי צ'ורטקוב שנספו בשואה
 
 
בחזרה לדף הבית    

בית הסוהר בצ'ורטקוב

האירועים הדרמטיים שהתחוללו בימים הראשונים לכיבוש הגרמני בקיץ 1941 במתחם בית הסוהר הוא אזהרה לגבי העתיד להתרחש ביהודי צ'ורטקוב בהמשך המלחמה.
מתוך עדותם של בני משפחת ורטנפלד:
"בינתיים גילה הצבא הגרמני בחצר בית הסוהר גוויות של אנשים שנורו על ידי הרוסים בעת נסיגתם. חיילים חמושים של ה"וורמכט" בלוית פורעים אוקראינים התחילו להתפרץ לבתי יהודים וסחבו את היהודים לחפור ולהוציא את הגוויות מהמרתפים והבורות. היהודים נאלצו לחפור בידיהם ובשעל מעשה הוכו באכזריות רבה. בין אלו שעונו בפעולה זו היה גם אבי ז"ל. בשעת החפירה רכב אספסוף על הגדרות מסביב ובצעקות "מוות ליהודים" עודדו את המענים האוקראינים. בשעות המאוחרות של הלילה חזרו היהודים לבתיהם פצועים וזבי דם.
ב-14 ביולי הופיעה יחידה של אס. אס. שתפסה כ-130 איש ל"עבודה", אולם כלאו אותם בבית הסוהר, עינו אותם באכזריות רבה, אילצו אותם לזחול על ארבע, לרקוד ולשיר על שברי זכוכיות ולבסוף הרגו את כולם. ...
כעבור ימים ספורים לפנות ערב, שמענו יריות והתברר לנו שהאוקראינים ארגנו פרובוקציה וטענו שהיהודים ירו על הצבא הגרמני. המשטרה האוקראינית פרצה לביתו של ברגהופר והוציאה אותו יחד עם בנו. כן הוציאו את יורמן, ד"ר פרנקל , את משפחת פטשניק ועוד, בסך הכול כ-17 גברים. הם נורו בבית הסוהר בתואנה שירו על הצבא הגרמני". הטבח ביהודים נמשך מספר ימים ומספרם היגיע למאות.. אירוע זה היה הראשון ואות לבאות.
  

יהודית שיפריס מספרת שברחבה שלפני בית הסוהר ישבו גרמנים ליד שולחן וחתמו על כרטיסי עבודה. היא הייתה בין הבאים לקבל אישור עבודה. אישור כזה היה ההבדל בין חיים למוות. מי שקיבל אישור פירושו שהוא נחוץ והוא אישור לחיים. מי שלא קיבל אישור עבודה נשלח למחנה ההשמדה בלזץ.

יצחק שלו נתפס עם אחותו בדירתם באקציה השנייה. הם הובלו לבית הסוהר, שני ילדים צעירים, ישבו יחד וחיכו עם עוד מאות אנשים בחצר בית הסוהר. אחרי מספר ימים הם הובלו לתחנת הרכבת ומשם למחנה ההשמדה בלזץ. אחותו של איציק נרצחה בבלזץ ואילו יצחק שהיה בקרון אחר, הצליח לקפוץ מחלון שנפרץ בתקרת הרכבת ע"י גברים חסונים שהיו אתו בקרון, קם והלך לבדו את כל הדרך חזרה לצ'ורטקוב.
מבית הסוהר נשלחו יהודים למחנות עבודה באזור צ'ורטקוב ורבים מהם מתו בהם מרעב מחלות עבודה קשה ואקציות.